Gatton Futurity Results 2019

March 4, 2019

 

JUDGE: Doug Miles, Trafalgar Cattle Co, Morinish

ASSOCIATE JUDGE: Mikaela Gauci, MG Droughtmasters, Sarina

 

BULLS

 

Class 1 – under 7 months

1st – Waringle Cagney – Waringle Partnership

2nd – Major Imperial – Major Droughtmasters

3rd – High Country Irnman – P & L Laycock Partnership

4th – Nindethana Kinsley – Nindethana Pastoral

5th – Valley-View Cruiser – B, J & R Wilson

6th – Nindethana Krackerjack – Nindethana Pastoral

 

Class 2 – 7 months and under 9 months

1st – Yellowwood Pache – John & Shannon Williamson

2nd – Oakmore Solomon – Sharon Harms

3rd – View Field Dozza – Shane & Sarah Hauschildt

4th – Ianbrae Grande – Paul Mackay

5th – Oakmore Stvie – Sharon Harms

6th – 3 Sisters Versace – G Bayliss

 

Class 3 – 9 months and under 13 months

1st – Seymour Justice – Seymour Droughtmasters

2nd – Cebella Reddell – John & Shannon Williamson

3rd – RSVP Patriot – RSVP Droughtmaster Stud

4th – Kenview Cummins – Amy & Scott Davenport

5th – Silva Rayne Lucky – L Rayner

6th – 3 Sisters Quartermaine – G Bayliss

 

Champion Bull Calf

Waringle Cagney – Waringle Partnership

 

Reserve Champion Bull Calf

Seymour Justice – Seymour Droughtmasters

 

Class 4 – 13 months and under 16 months

1st – Nindethana Jack – Nindethana Pastoral

2nd – RSVP Napoleon – RSVP Droughtmasters

3rd – Smithy’s Apollo – Smithy’s Droughtmaster

4th – Konjuli Larry – Konjuli Partnership

5th – RSVP Navajo – RSVP Droughtmasters

6th – Wildest Dreams Kinsley – Wildest Dreams Droughtmasters

 

Class 5 – 16 months and under 18 months

1st – Yellowwood Nitro – John & Shannon Williamson

2nd – Sylvan Springs Nebraska – RSVP Droughtmaster Stud

3rd – Semloh Gisborne – Hannah & Alex Holmes

4th – High Country Hot Shot – P & L Laycock Partnership

5th – Bowman Park Copenhagen – Bowman Park Droughtmasters

6th – Smithy’s Anzac – Smithy’s Droughtamsters

 

Class 6 – 18 months and under 20 months

1st – Seymour Jethro – Seymour Droughtmasters

2nd – Ianbrae Forth of July – Paul Mackay

3rd – High Country Hitman – P & L Laycock Partnerhsip

4th – Truvalle Edison – Truvalle Droughtmaster Stud

5th – Truvalle Elgin – Truvalle Drougthmaster Stud

6th – Valley-View Badger – B, J & R Wilson

 

Champion Bull

Yellowwood Nitro – John & Shannon Williamson

 

Reserve Champion Bull

Sylvan Springs Nebraska – RSVP Droughtmaster Stud

 

HEIFERS

 

Class 7 – under 7 months

1st – High Country Iris – P & L Laycock Partnership

2nd – Nindethana Karrie – Nindethans Pastoral

3rd – Major Zorina – Major Droughtmasters

4th – Cebella Eugenie – J & S Williamson

5th – High Country S Iyla – Stephanie Laycock

6th – Seymour Pippin – Seymour Droughtmasters

 

Class 8 – 7 months and under 9 months

1st – Valley-View Ellie – B, J & R Wilson

2nd – Ianbrae Glamour – Paul Mackay

3rd – 3 Sisters Yoshi – G Bayliss

4th – Bowman Park Kelsea Ballerina – Bowman Park Droughtmasters

 

Class 9 – 9 months and under 13 months

1st – Oakmore Serena – Hannah & Alex Holmes

2nd – Seymour R Ursula – Seymour R Droughtmasters

3rd – RSVP Prada – RSVP Droughtmasters

4th – Cebella Arwen – John & Shannon Williamson

5th – 3 Sisters Sweet Pea – G Bayliss

6th – 3 Sisters Temperance – G Bayliss

 

Champion Heifer Calf

High Country Iris – P & L Laycock Partnership

 

Reserve Champion Heifer Calf

Oakmore Serena – Hannah & Alex Holmes

 

Class 10 – 13 months and under 16 months

1st – Yellowwood Nirvana – John & Shannon Williamson

2nd – Seymour T Droughtmasters – Seymour T Indi

3rd – High Country Hav’A’Heart – Stephanie Laycock

4th – Silva Rayne Kimberley – L Raynor

5th – RSVP Notebook – RSVP Droughtmasters

6th – Konjuli Liberty – Konjuli Partnership

 

Class 11 – 16 months & under 18 months

1st – Seymour Janiska – Seymour Droughtmasters

2nd – Eversleigh Limelight – Underwood Grazing

3rd – Oakmore Roxie – S Harms

4th – Smithy’s Honey-Comb – Smithy’s Droughtmasters

5th – Smithy’s Ada – Smithy’s Droughtmasters

6th – Nindethana Jello – Nindethana Pastoral

 

Class 12 – 18 months and under 20 months

1st – Valley-View Fancy 29th – B, J & R Wilson

2nd – Oakmore Renae – S Harms

3rd – High Country Hallie – P & L Laycock Partnership

4th – Wingfield Boadicea 2973 – John & Shannon Williamson

5th – Seymour Rianna – Seymour Droughtmasters

6th – Maleny High Nalani – Maleny High Droughtmasters

 

Champion Heifer

Valley-View Fancy 29th – B, J & R Wilson

 

Reserve Champion Heifer

Yellowwood Nirvana – John & Shannon Williamson

 

Grand Champion Exhibit

Yellowwood Nitro – John & Shannon Williamson

 

BREEDERS GROUP

1st – Valley-View

2nd – Nindethana

3rd – Seymour

 

Junior Parader

1st – Chloe Paesler

2nd – Lahna Hughes

3rd – Ryan Williamson

4th – Emily Ikin

5th – Coner Price

Encouragement – Aleksander Lahder, Riley Orphant, Tom Orphant

 

Open Parader

1st – Brooke Parlane

2nd – Sarah-Jane McCartnery

3rd – Lawrence Sehmish-Lahey

4th – Kiara Hughes

5th – Lilly Lucas

6th – Emily Goltz

 

Junior Herdsperson

Tom Orphant

 

Senior Herdsperson

Graeme Brown

 

 

Encouragement Award

Konjuli Partnership

 

Most Points First Time Exhibitor

Hannah & Alex Holmes

 

Most Successful Exhibitor

1st- John & Shannon Williamson – Cebella

2nd (tie) – P & L Laycock Partnership – High Country

2nd (tie) – Seymour Droughtmasters – Seymour

 

Special Thanks to our:

 

Major Sponsors

Bowman Park Droughtmasters and The Royal Hotel Gatton

 

Thanks to our multiple sponsor

High Country Droughtmasters – Paul, Lisa and Stephanie Laycock

 

Sponsors

Bob Baker, Val Evans, D & G Kroll, B Kammholz, MC Wilson, Nindethana Droughtmasters, MR & D Phillips 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Back

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Droughtmaster Stud Breeders Society

40 Thorn St

IPSWICH  QLD  4305

T:07 3281 0056  F: 07 3281 7957

E: office@droughtmaster.com.au

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Grey Instagram Icon